Leading Professional Society for Computational Biology and Bioinformatics
Connecting, Training, Empowering, Worldwide

banner

RSG with DREAM 2018 | December 8-10, 2018 | New York, USA | Oral Presentations Schedule

ORAL PRESENTATIONS SCHEDULE



Links within this page*: DREAM Schedule | RSG Schedule | Poster Schedules
*Proposed Programs. Agendas subject to change.

Click here to download a pdf of the program

DREAM Schedule

Saturday - Day 1 – December 8, 2018 - Click here to view DREAM abstracts
Go directly to: Sunday, Dec 9 - Monday, Dec 10
START
TIME
END
TIME
SESSION
TYPE
REGISTRATION
8:00am - 5:00pm
Location:  Science Building, top of the stairs
All DREAM Day talks to occur in Schwartz Lecture Hall
8:40 am 9:00 am Welcome and Introductory Remarks. Pablo Meyer and Gustavo Stolovitzky
Submitted Abstracts
Chair: Pablo Meyer
9:00 am 9:15 am Mi Yang
Target functional similarity based workflows for drug synergy prediction and stratification
9:15 am 9:30 am Lenore Cowen
The Disease Module Identification DREAM Challenge: An Update
9:30 am 9:45 am Michael Banf
Enhancing gene regulatory network inference through data integration with markov random fields
9:45 am 10:25 am Keynote - Daphne Koller
A fireside chat
10:25 am 10:55 am Coffee Break with Posters
Location: Smilow Cafe and Science Building 1st Floor
Challenge Updates
Chair: Jim Costello
10:55 am 11:10 am Andrew Gentles
Tumor Deconvolution DREAM Challenge
11:10 am 11:25 am Pei Wang
A precision FDA NCI-CPTAC Multiomics Mislabeling Challenge
11:25 am 11:40 am Geoffrey Siwo
Malaria Challenge
11:40 am 11:55 am Anna Cichonska
IDG-DREAM Drug-Kinase Binding Prediction Challenge
11:55 am 1:10 pm Keyvan Farahani
Justin Guenney

Percio S. Gulko
David Gutman
Amber Simpson
The Challenge of Imaging Challenges: A Panel Discussion
1:10 pm 2:25 pm Lunch on Own
Multi-Targeting Drug DREAM Challenge
Chair: Justin Guenney
2:25 pm 3:05 pm Keynote - Ross Cagan
A Fly DREAM
3:05 pm 3:25 pm Avner Schlessinger
Challenge Overview Talk
3:25 pm 3:45 pm Minji Jeon
Best Performance Talk
3:45 pm 4:10 pm Coffee Break with Posters
Location: Smilow Cafe and Science Building 1st Floor
Single-Cell Transcriptomics Challenge
Chair: Gustavo Stolovitzky
4:10 pm 4:30 pm Shengbao Suo
Revealing the critical regulators of cell identity in the mouse cell atlas
4:30 pm 4:50 pm Nikolaus Rajewsky
Single-Cell Transcriptomics Overview
4:50 pm 5:00 pm Pablo Meyer
Jovan Tanevski
Best Performer Announcements and Scoring Approach
5:00 pm 5:20 pm Thin Nguyen
Best Performer Talk 1
5:20 pm 5:40 pm Peng Qiu
Best Performer Talk 2
5:40 pm 6:00 pm Chang Shu
Xiaoyu Liang

Best Performer Talk 3
6:00 pm 7:00 pm Dream Reception and Posters
Location: Smilow Cafe and Science Building 1st Floor
7:00 pm   Adjourn


- top -

RSG Schedule

Sunday – Day 2 – December 9, 2018 - Click here to view RSG abstracts
Go directly to: Saturday, Dec 8 (DREAM)Monday, Dec 10
START
TIME
END
TIME
SESSION
TYPE
REGISTRATION
8:00am - 5:00pm
Location:  Science Building, top of the stairs
All RSG Day talks to occur in Farkas Auditorium
9:00 am 9:15 am Welcome
9:15 am 10:00 am Keynote - Aravinda Chakravarti
10:00 am 10:15 am Anat Kreimer, Fumitaka Inoue, Tal Ashuah, Nadav Ahituv and Nir Yosef
Massively parallel characterization of regulatory dynamics during neural induction
10:15 am 10:30 am Tobias Zehnder, Philipp Benner and Martin Vingron
Predicting enhancers in mammalian genomes using supervised hidden Markov models
10:30 am 10:45 am William Lai, Kylie Bocklund, Kate Mistretta and B Franklin Pugh
Methods of defining “success” in ChIP-seq/exo experiments
10:45 am 11:15 am Coffee Break with Posters
Location: Smilow Cafe and Science Building 1st Floor
11:15 am 11:30 am Alireza Fotuhi Siahpirani, Rupa Sridharan and Sushmita Roy
Incorporating noisy prior networks for estimating latent transcription factor activities and inferring genome-scale regulatory network in yeast and mammalian systems
11:30 am 11:45 am Amir Alavi, Matthew Ruffalo, Aiyappa Parvangada, Zhilin Huang and Ziv Bar-Joseph
scQuery: a web server for comparative analysis of single-cell RNA-seq data
11:45 am 12:30 pm Keynote - Shirley Liu
12:30 pm 2:00 pm Lunch on Own
2:00 pm 2:15 pm Special Session Welcome
2:15 pm 3:00 pm Keynote - Peter Kharchenko
Analysis of transcriptional dynamics with single-cell transcriptomics
3:00 pm 3:15 pm Florian Wagner and Itai Yanai
Moana: A Robust and Scalable Cell Type Classification Framework for Single-cell RNA-Seq Data
3:15 pm 3:30 pm Joseph A. Wayman, Diep Nguyen, Peter DeWeirdt, Bryan D. Bryson and Emily R. Miraldi
Benchmarked methods for transcriptional regulatory network inference from single-cell RNA-seq data
3:30 pm 3:45 pm Gunsagar Gulati, Shaheen Sikandar, Daniel Wesche, Anjan Bharadwaj, Anoop Manjunath, Francisco Ilagan, Mark Berger, Michael Clarke and Aaron Newman
Robust Reconstruction of Single Cell Differentiation Trajectories using CytoTRACE
3:45 pm 4:15 pm Coffee Break with Posters
Location: Smilow Cafe and Science Building 1st Floor
4:15 pm 4:30 pm Qian Zhu, Sheel Shah, Ruben Dries, Long Cai and Guo-Cheng Yuan
Decomposing spatially dependent and cell type specific contributions to cellular heterogeneity
4:30 pm 4:45 pm Nelson Johansen and Gerald Quon
Characterizing cell type-specific responses to stimuli using single cell RNA sequencing
4:45 pm 5:30 pm Keynote - Miriam Merad
5:30 pm 7:00 pm Reception with poster viewing
Location: Smilow Cafe and Science Building 1st Floor
- top -
Monday – Day 3 – December 10, 2018 - Click here to view RSG Abstracts
Go directly to: Saturday, Dec 8 (DREAM)Sunday, Dec 9
START
TIME
END
TIME
SESSION
TYPE
REGISTRATION
8:00am - 5:00pm
Location:  Science Building, top of the stairs
All RSG Day talks to occur in Farkas Auditorium
9:00 am 9:15 am Special Session Welcome
9:15 am 10:00 am Keynote - Adam Siepel
An evolutionary framework for measuring epigenomic information and estimating cell-type specific fitness consequences
10:00 am 10:15 am Akpeli Nordor, Martin Aryee and Geoffrey Siwo
Predicting interactions between small molecules and genome editing technologies
10:15 am 10:30 am Gregory Nuel, Flaminia Zane, Andrea Rau and Florence Jaffrezic
Clustering of Directed Acyclic Graphs in Systems Biology
10:30 am 10:45 am Peter Koo, Praveen Anand, Steffan Paul and Sean Eddy
Inferring Sequence-Structure Preferences of RNA-Binding Proteins with Convolutional Residual Networks
10:45 am 11:15 am Coffee Break with Posters
Location: Smilow Cafe and Science Building 1st Floor
11:15 am 11:30 am Jingyi Jessica Li, Guo-Liang Chew and Mark Biggin
Principles of cis-translational control by general mRNA features in a yeast, a plant and a mammal
11:30 am 11:45 am Svetlana Shabalina
Complexity and evolution of the mammalian transcriptome: the architecture of alternative transcription and splicing
11:45 am 12:30 pm Keynote - Itai Yanai
Single-cell and spatial gene expression analysis of tumorigenesis
12:30 pm 2:00 pm Lunch on Own
2:00 pm 2:45 pm Keynote - Bing Ren
Functional Organization of the Human Genome
2:45 pm 3:00 pm Shahin Mohammadi, Jose Davila-Velderrain and Manolis Kellis
Systems biology of schizophrenia at single-cell resolution
3:00 pm 3:15 pm Federica Eduati, Ramesh Utharala, Patricia Jaaks, Mathew Garnett, Thorsten Cramer, Christoph Merten and Julio Saez-Rodriguez
Combining microfluidics and mathematical modelling for prioritisation of personalised cancer treatments from patient biopsies
3:15 pm 3:30 pm Lu Cheng, Siddharth Ramchandran, Tommi Vatanen, Juho Timonen, Niina Lietzen, Riitta Lahesmaa, Aki Vehtari and Harri Lähdesmäki
An additive Gaussian process regression model for interpretable probabilistic non-parametric analysis of longitudinal data
3:30 pm 4:00 pm Coffee Break with Posters
Location: Smilow Cafe and Science Building 1st Floor
4:00 pm 4:15 pm Jonathan Warrell, Daifeng Wang, Shuang Liu, Hyejung Wong, Xu Shi, Fabio Navarro, Declan Clarke, Mengting Gu, Prashant Emani and Mark Gerstein
Interpretable Deep-learning for Multilevel Models of Psychiatric Disorders
4:15 pm 4:30 pm Hatice Osmanbeyoglu, Fumiko Shimizu, Angela Rynne-Vidal, Tsz-Lun Yeung, Petar Jelinic, Samuel Mok, Gabriela Chiosis, Douglas Levine and Christina Leslie
Chromatin-informed inference of transcriptional programs in gynecologic and basal breast cancers
4:30 pm 5:15 pm Keynote - Ana Pombo
5:30 pm 7:00 pm Reception with poster viewing
Location: Smilow Cafe and Science Building 1st Floor

- top -