Leading Professional Society for Computational Biology and Bioinformatics
Connecting, Training, Empowering, Worldwide

banner

RSG with DREAM 2019 | November 4-6, 2019 | New York, USA | Conference Programme

ORAL PRESENTATIONS SCHEDULE



Links within this page*: DREAM Schedule | RSG Schedule | Poster Schedules
*Proposed Programs. Agendas subject to change.

Talk Abstracts are available on the App
Programme PDF is available Here

DREAM Schedule

Monday - Day 1 – November 4, 2019
Go directly to: Tuesday, Nov 5 - Wednesday, Nov 6
START
TIME
END
TIME
SESSION
TYPE
REGISTRATION
8:00 am - 6:00 pm
Location: RRL Lobby
All DREAM Day talks to occur in the RRL Auditorium
8:40 am 9:00 am Welcome and Introductory Remarks - Pablo Meyer
9:00 am 9:40 am Keynote - Christopher Mason
Challenge Updates

9:40 am 9:50 am Gustavo Stolovitzky & Justin Guinney
Dream Future
 9:50 am  10:05 am Justin Guinney
Update on Challenges: Tumor Deconvolution and Electronic Healthcare Record DREAM Challenges
10:05 am 10:15 am Jim Costello
DREAM Rheumatoid Arthritis Challenge 2: Automated Scoring of Radiographic Joint Damage
10:15 am 10:30 am Julio Saez Rodriguez
Single Cell Proteomics DREAM Challenge
10:30 am 10:40 am Pablo Meyer
Allen Institute Cell Lineage Reconstruction DREAM Challenge
10:40 am 11:00 am Coffee Break with Posters
Challenge 1 - Preterm Birth Prediction: Transcriptomics DREAM Challenge
Chair: Jim Costello
11:00 am 11:30 am Adi Tarca
Preterm Birth Prediction: Transcriptomics Challenge Overview Talk
11:30 am 11:50 pm Pataki Balint Armin
Best Performer Talk I: Blood test with machine learning to estimate the age of a pregnancy
11:50 pm 12:10 pm Ziyan Wang
Best Performer Talk II: Improving the Prediction of gestational age by using kernel-based approaches to denoise the data
12:10 pm 2:10 pm Lunch on Own
Challenge 2 - IDG-DREAM Drug-Kinase Binding Prediction Challenge
Chair: Julio Saez Rodriguez
2:10 pm 2:40 pm Robert Allaway
IDG-DREAM Drug-Kinase Binding Prediction Challenge Overview Talk
2:40 pm 3:00 pm Team QED: Fangping Wan
Best Performer Talk I: An ensemble learning based approach for the IDG-DREAM Drug-Kinase Binding Prediction Challenge
3:00 pm 3:20 pm Team DMIS-DK: Sungjoon Park
Best Performer Talk II: In Silico Molecular Binding Affinity Prediction with Multi-Task Graph Neural Networks
3:20 pm 3:40 pm Team Aiwinteriscoming: Olexandr Isayev
Best Performer Talk III: IDG-DREAM Drug-Kinase Binding Prediction Challenge: Subchallenge 2 winner team “AI Winter is Coming” solution
3:40 pm 4:20 pm Coffee Break with Posters
4:20 pm 5:00 pm Keynote - Chris Wiggins
Challenge 3 - Malaria DREAM Challenge
Chair: Pablo Meyer
5:00 pm 5:30 pm Geoffrey Siwo
Malaria Challenge Overview Talk
5:30 pm 5:50 pm Slim Fourati
Best Performer Talk I: Predict the Artemisinin IC50 of malaria isolates using gene co-expression network analysis
5:50 pm 6:10 pm Yoon Sanghoo
Best Performer Talk II: Prediction of the Artemisinin IC50 of Malaria Isolate using in Vitro the Transcirptomics Data
6:10 pm 6:30 pm Jiantao Guo
Best Performer Talk III: Predict the resistance status of malaria isolates
6:30 pm 8:00 pm DREAM Reception and Posters
Location: Rooms 104


- top -

RSG Schedule

Tuesday – Day 2 – November 5, 2019
Go directly to: Monday, Nov 4 (DREAM)Wednesday, Nov 6
START
TIME
END
TIME
SESSION
TYPE
REGISTRATION
8:00 am - 5:00 pm
Location: RRL Lobby
All RSG Day talks to occur in RRL Auditorium
9:00 am 9:15 am Welcome
Special Session on Cancer Systems Biology
Chair: Christina Leslie
9:15 am 10:00 am Keynote  - Sohrab Shah
10:00 am 10:15 am Gurnit Atwal
A deep learning system can accurately classify primary and metastatic cancers based on patterns of passenger mutations
10:15 am 10:30 am Chloe B. Steen
Landscape of Tumor Cell States and Cellular Ecosystems in Lymphoma
10:30 am 11:00 am Coffee Break with Posters
Location: RRL Lobby
Session 1
Chair: Christina Leslie
11:00 am 11:30 pm New Investigator Spotlight Speaker - Elham Azizi
11:30 pm 11:45 pm Anchal Sharma
A computational genomic approach identifies that non-genetic heterogeneity is a major driver of phenotypic heterogeneity and evolutionary dynamics in non-small cell lung cancer
11:45 pm 12:00 pm Hamed Najafabadi
Domain-resolution maps of in vivo DNA binding reveal the molecular phenotypes associated with somatic mutations in zinc finger transcription factors
12:00 pm 12:15 pm Bogdan Luca
Atlas of clinically-distinct cell states and cellular ecosystems across human solid tumors
12:15 pm 1:00 pm Keynote - Anshul Kundaje
12:45 pm 2:30 pm Lunch on Own
Session 2
Chair: Sushmita Roy
2:30 pm 2:45 pm Yuning Zhang
Competition for DNA binding between paralogous transcription factors determines their genomic occupancy and regulatory functions
2:45 pm 3:00 pm Yiming Kang
TF binding locations and TF perturbation responses: The search for convergent evidence
3:00 pm 3:15 pm Shaun Mahony
Characterizing the sequence and chromatin predeterminants of induced transcription factor binding with bimodal neural networks
3:15 pm 3:30 pm Eva Prakash
Suggested best practices for interpreting deep learning models of regulatory DNA
3:30 pm 4:00 pm Coffee Break with Posters
Location: RRL Lobby
Session 3
Chair: Anthony Gitter
4:00 pm 4:15 pm Yuri Pritykin
A unified chromatin state and single-cell gene expression analysis defines a common differentiation trajectory towards T cell exhaustion
4:15 pm 4:30 pm Chenyang Dong
INFIMA Leverages Multi-Omic Model Organism Data to Identify Target Genes for Human GWAS Variants
4:30 pm 4:45 pm Sneha Mitra
RoboCOP: Multivariate state space model integrating epigenomic accessibility data to elucidate genome-wide chromatin occupancy
4:45 pm 5:30 pm Keynote - Rich Bonneau
Structure-Based Function Prediction using Graph Convolutional Networks
5:30 pm 7:00 pm Reception with Poster viewing
Location: Rooms 104 & 116
- top -
Wednesday – Day 3 – November 6, 2019
Go directly to: Monday, Nov 4 (DREAM)Tuesday, Nov 5
START
TIME
END
TIME
SESSION
TYPE
REGISTRATION
8:00 am - 5:00 pm
Location: RRL Lobby
All RSG Day talks to occur in RRL Auditorium
9:00 am 9:15 am Welcome
Session 4
Chair: Shaun Mahony
9:15 am 10:00 am Keynote - Elodie Ghedin
10:00 am 10:15 am Anthony Findley
Context-specific genetic regulation of gene expression across cell types and treatments
10:15 am 10:30 am Ralf Herwig
Network integration and modelling of dynamic drug responses at multi-omics levels
10:30 am 10:45 am George Rosenberger
Inference of functional protein attributes from protein correlation profiles for the multi-omic elucidation of molecular mechanisms
10:45 am 11:15 am Coffee Break with Posters
Location: RRL Lobby
Session 5
Chair: Rich Bonneau
11:15 am 11:30 am Shiqi Xie
Global analysis of enhancer targets reveals convergent enhancer-driven regulatory modules
11:30 am 11:45 am Hatice Osmanbeyoglu
Integrative computational framework for linking signaling and transcriptional programs in single cells
11:45 am 12:00 pm Nelson Johansen
Combining deep single cell atlases and case-control bulk RNA studies to identify cell type-specific signatures of disease using deep learning
12:00 pm 12:45 pm Keynote - Joakim Lundeberg
Exploring data driven analysis of spatially resolved transcriptomes in situ and in single cells
12:45 pm 2:00 pm Lunch on Own
Session 6
Chair: jian Ma
2:00 pm 2:45 pm Keynote - Peng Yin
2:45 pm 3:00 pm Anders Rasmussen
CRISPR-decryptr: A Bayesian Pipeline for the Analysis of CRISPR Screens
3:00 pm 3:15 pm Cynthia Kalita
A powerful method to estimate cell-type specific QTLs from bulk expression by leveraging allelic imbalance
3:15 pm 4:00 pm Coffee Break with Posters
Location: RRL Lobby
Session 7
Chair: Itai Yanai
4:00 pm 4:15 pm Xi Chen
Tissue-specific enhancer functional networks for associating distal regulatory regions to disease
4:15 pm 4:30 pm Austin Wang
Allele-Specific QTL Fine-Mapping with PLASMA
4:30 pm 4:45 pm Brittany Baur
Leveraging Public Epigenomic Datasets to Examine the Role of Regulatory Variation in the Three-dimensional Organization of the Genome
4:45 pm 5:30 pm Keynote - Alexis Battle
5:30 pm 7:00 pm Reception with poster viewing
Location: Room 104 & 116

- top -